piątek, 27 maja 2016

Żelazowa Wola | Kampinowski Park Narodowy | wycieczka rowerowa

Żelazowa Wola - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina oraz punkt docelowy naszej kolejnej wycieczki z cyklu "Baśka i Janusz zwiedzają świat". 
Wczesnym rankiem zapakowaliśmy rowery do pociągu Kolei Mazowieckich, jadącego w kierunku Łowicza Głównego. Już na samym początku napotkaliśmy pewne trudności. Okazało się, że nie tylko my postanowiliśmy wybrać się tego dnia na wycieczkę rowerową za Warszawę - Polacy na rowery! Na szczęście podróż nie trwała długo. Wysiedliśmy w Piasecznicy, by stamtąd udać się do Żelazowej Woli. Tam czekała na nas nagroda - Dom urodzenia Fryderyka Chopina. Zatrzymaliśmy się tam na chwilę, by przejść się po parku, posłuchać muzyki Chopina i śpiewu ptaków. Relaks dla zszarganych nerwów korpomieszczucha gwarantowany!










Pozytywnie natchnieni ruszyliśmy dalej na małą przejażdżkę po Kampinowskim Parku Narodowym. "Mała" wyniosła ok. 50 km. Oto widoki, które umiliły nam trudy wyprawy. 




Poniżej trasa, którą pokonaliśmy ;-)


sobota, 7 maja 2016

Wycieczka rowerowa po zapomnianych Siekierkach

W ubiegły weekend miałam okazję przeżyć niezwykłą podróż w czasie. Podróż do zapomnianych korzeni Siekierek.

Siekierki, jak podaje wikipedia to dawna wieś, obecnie część dzielnicy Mokotów, która przylega bezpośrednio do Wisły. Siekierki znajdują się zaledwie 15 minut samochodem od centrum, a można się tu poczuć jak w małym miasteczku lub na wsi. Osiedle charakteryzuje niska zabudowa i dużo starych, zniszczonych domów. Dlatego tę wycieczkę mogę polecić każdemu, kto chciałby choć na chwilę oderwać się od zgiełku miasta. 

Na siekierkach stworzono Galerię Miejsc Zapomnianych, czyli miejsc których już nie ma. Przypominają o nich betonowe słupy, wskazując przeszłość osiedla i pozwalają poznać historię tego miejsca oraz wspomnienia mieszkańców. 

Poniżej mapa z zaznaczonymi "zapomnianymi" miejscami.


Trasę szybko pokonuję się z pomocą roweru. A oto co ciekawego odkryłam na tej wycieczce rowerowej :)



1. Dorożkarze
Jak się dowiedziałam na Siekierkach od 1935 roku i kilka lat po wojnie mieszkali dorożkarze. Zajmowali teren aktualnej ul. Daktylowej, Cytrynowej i Figowej. Osiedle dorożkarzy składało się z niewielkich parceli zastawionych przez małe budynki. Zazwyczaj była to komórka do mieszkania, stajenka dla konia i wozownia. Dorożka w przedwojennej Warszawie zastępowała taksówki.


Na zdjęciu ul. Cytrynowa. Wygląda na Warszawę? 

2. Kuźnia


Niepodal osiedla dorożkarzy, przy ul. Siekierkowskiej mieściła się kuźnia, której interes kwitł dzięki dorożkom właśnie :) Kuźnia to jeden z niewielu siekierkowskich budynków, który przetrwał II wojnę światową. 







3. Biblioteka
Przed II wojną światową na Siekierkach nie było publicznej biblioteki. Jednak mieszkańcy znaleźli na to sposób, udostępniając po prostu swoje zbiory. Na przykład mieszkający tu Henryk Piasecki - jego książki krążyły po całych Siekierkach! Pan Piasecki jako jeden z niewielu mieszkańców codziennie rano kupował gazetę, przekazywał ją potem sąsiadom, ci kolejnym sąsiadom, tamci kolejnym i tak pod wieczór gazeta, która obiegła całe Siekierki wracała do pana Piaseckiego.








4. Czerwona szkoła/Magiel/Fryzjer

Budynek z czerwonej cegły powstał jeszcze w czasach carskich i przed wojną służył jako dwuklasowa szkoła. W czasie wojny w Czerwonej Szkole zorganizowano kuchnię Rady Głównej Opiekuńczej i wydawano gorące posiłki biednym ludziom. Po wojnie budynek został częściowo rozebrany, służył jako skład węgla i opakowań szklanych.
Magiel mieścił się przy ulicy Gościniec 32c, a jego właścicielem był Ludwik Pisaniec. Wielka maszyna, o szerokości 2,5 metra, maglowała pościel wszystkich siekierkowskich rodzin.
Fryzjerów było na Siekierkach dwóch. Bryła był obok szkoły, strzygła się u niego elita siekierkowska. Drugi to Albert Jabłonowski, obok Czerwonej Szkoły. 


Dom nieopodal miejsca, gdzie wcześniej mieściła się czerwona szkoła







5. Szewc/Świetlica

Zakład szewski znajdował się w podwórku w głębi Gościńca z dojściem od ul. Polskiej. Ręcznie robione buty od tego szewca znane były nie tylko na siekierkach. 
Świetlica została wybudowana w 1934 roku i początkowo służyła mieszkańcom jako szkoła, potem jako świetlica, gdzie odbywały się m.in. siekierkowskie bale. 











6. Przedszkole-Karczma

Na rogu ulicy Gościniec stała karczma. Z upływem czasu budynek zmienił przeznaczenie. Pod koniec lat 30. zorganizowano tu pierwsze przedszkole na Siekierkach. 






7. Miejsce objawień


Przy ulicy Gościniec mieszkała wraz z rodziną 12-letnia Władzia Fronczak. W pewien majowy wieczór 1943 roku na drzewie wiśni rosnącym obok jej domu Władzia zobaczyła mówiącą do niej postać Matki Boskiej. Objawienia trwały do 1949 roku i miały miejsce tylko na Siekierkach. Dla upamiętnienia pierwszego z nich na drzewie wiśni w sadzie państwa Janowskich powieszono we wrześniu 1943 roku kapliczkę-gablotkę. Dziś w tym miejscy stoi duży budynek Kaplicy na Miejscu Objawień, a obok − Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.











8. Kąpielisko

Kąpielisko przed II wojną światową, a także później, organizowano w miejscu dawnej Wilanówki. Było to świetne miejsce do letnich kąpieli i nurkowania. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę, by posłuchać śpiewu ptaków :)











9. Staw Łyżwiarski

A Wilanówka, zamarzając zimą, zamieniała się w staw łyżwiarski.











10.11 Folwark i Dwór

W miejscu gdzie teraz znajdują się ogródki działkowe kiedyś stał dwór i mieścił się folwark. 












Więcej informacji, wspomnień mieszkańców i zdjęcia z archiwalnych zbiorów można znaleźć tutaj: http://www.korzeniesiekierek.pl 

I to już koniec wycieczki po zapomnianych Siekierach :) Połączenie wspaniałej lekcji historii z rowerową aktywnością - szczerze polecam!